Гости от РУО Сливен
Класна стая с таблет на всеки чин, интерактивен тъч дисплей и учител, който е запознат със социалните мрежи – това е методът, който ОУ “Панайот Хитов” се старае да използва, за да развива умовете на младите хора. Едно от първите училища в град Сливен, със сертификат ”Училище в облака”, вече втора година част от семейството на иновативните училища. Внедряването на модела "Нови подходи и иновативни методи на преподаване" в учебния процес на учениците от начален и прогимназиален етап, е предпоставка за изграждане на емоционална среда за толерантно взаимодействие между учители и ученици в условията на целодневна организация на учебния ден и за въвеждане на практически, изследователски, творчески и игрови методи за стимулиране на активното учене.
Последната иновация са Хромбук таблетите за виртуална и добавена реалност. Училището е първото в област Сливен и 14-тото в България, което използва технологията добавена реалност, за да превърне учениците в същински откриватели. Използването на платформи като Expeditions и Smart Classroom AR превръщат учебния материал в интересна игра, която стимулира децата сами да разкриват информацията заложена в урока.
На 25.02.2020 г. гости на школото бяха Веселина Тонева, заместник-председател на Общински съвет Сливен, Милена Чолакова, началник на Регионалното управление на образованието в Сливен, Лидия Димитрова, председател на Комисия по образование, наука, култура и вероизповедания, Кристиана Станкова, старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия към РУО- Сливен, които бяха специално поканени, за да наблюдават урок по Човекът и природата на тема “Едноклетъчни организми”, проведен от Красимира Ганева. Гостите имаха възможността от близо да се запознаят с иновативните методи на преподаване, включени в обучителния процес, MozaBook, виртуална класна стая Google Classroom, a чрез Chrome- буците и добавена реалност заедно с учениците разгледаха устройството на различните едноклетъчни, които изникнаха на живо в класната стая по Природни науки. Децата представиха училището ни на ниво, показвайки завидни знания и стабилна подготовка. На края на часа, учениците заедно с преподавателя им на занималня, Ивелина Тодорова, показаха как подготвят домашните си работи във виртуална класна стая EdPuzzle.
Проектно базираното обучение е насочено към учениците от 5 и 6 клас. Тяхната основна дейност се осъществява в часовете по Човекът и природата, като усвояването на новите знания се постига чрез извършване на собствени изследвания по предварително зададени задачи, въпроси, теми. Една част от експериментите, учениците изпълняват в час, а друга залагат самостоятелно в къщи. Децата се учат от преживяното и изработеното, вземат под внимание и резултатите, постигнати от останалите и така, работейки по групи и прилагайки игровия метод, достигат до новите знания, необходими както за часовете, така и за света извън класната стая. От тази учебна година проектно базираното обучение разширява обхвата си и обхваща и учениците от втори и трети клас в часовете за занимания по интереси.
Виртуална класна стая без хартия се прилага от все повече преподаватели в училището. С помощта на онлайн платформи като Google classroom, EdPuzzle и MozaBook, интерактивни екрани и таблети учениците се учат да използват интернет пространството не само за забавление, но и за обучение.
Още снимки от новината